Print this Článok

Lenartov má bohatú históriu a plánuje aj do budúcnosti. Nečakáme so založenými rukami, tvrdí starostka.

Článok z Prešovských novín zo dňa 10.11.2015 o Lenartove


Stokilový meteorit, pálenie uhlia, misionár medzi kanibalmi aj miesto stretnutia troch kráľov. To všetko charakterizuje obec Lenartov v okrese Bardejov

 

Lenartov. Lenartov je šarišská obec pri poľskej hranici, dvadsať kilometrov západne od mesta Bardejov. Na úpätí Nízkych Beskýd v údolí Večného potoka vlievajúceho sa do rieky Topľa bola dedina v minulosti súčasťou malcovského panstva. Prvá písomná zmienka je z roku 1427. O obci sa píše najprv ako o Lenartwages, potom Lénarthó a neskôr ako o Lenartowe. okrem 700-člennej rómskej osady má celý rad ďalších zaujímavostí.

Pálenie míle. Historicky sa starí Lenartovčania venovali poľnohospodárstvu, klčovaniu lesov, ale aj remeslám akými boli kováčstvo, šindliarstvo, neskôr ovčiarstvo a práca v lese. Predkovia dnešných obyvateľov boli známi aj tradičnou výrobou drevného uhlia, tzv. pálením míle. “V lese sa naskladalo drevo do tvaru akéhosi ihlanu – míle, obsypalo sa hlinou, zospodu zapálilo a vnútri to potom týždeň horelo a tlelo bez prístupu vzduchu, Takto sa drevo, dnes sa tomu hovorí pyrolýza, menilo na drevené uhlie,” hovorí starostka Lenartova Jana Bľandová (Smer). Ako dokazuje obecná kronika, uhliarstvo bolo doplnkovým zamestnaním obyvateľov aj v regióne Šariša. Drevné uhlie sa po vypálení niekoľko hodín rozoberalo a hasilo a nakladalo. V špeciálnych vreciach alebo na vozoch sa potom transportovalo a predávalo.

Tiburtiova misia. V obci sú veľmi hrdí na svojho rodáka Andreja Kaputu, ktorý ako rehoľný brat – misionár Tiburtius, štyridsať rokov pôsobil na Papue-Novej Guinei medzi domorodcami kmeňa Kanakow. “Pred dvomi rokmi sme robili výstavu jeho fotografií, bol totiž vášnivý fotograf. Zakladal plantáže a učil kanibalov pestovať kávu a kakao. Na Papuu sa dostal tak, že vstúpil do rehoľného rádu Božského srdca v Nitre a keďže bol vyučený záhradník, vyslali ho do Novej Guiney. Tam je aj pochovaný, spomína na slávneho rodáka starostka.

Lenartovské železo. Ďalšou zaujímavosťou je tzv. “Lenartovské železo”. Meteorit, ktorý sa v blízkom lese chotára obce našiel v roku 1814. Vážil 108 kilogramov a bol zo železa. “Keďže sme vtedy boli súčasťou Rakúsko-Uhorska, originál sa nachádza v múzeu v Budapešti. Z meteoritu bolo odobraných 39 vzoriek, tie putovali na výskum do najväčších svetových univerzít. Repliku meteoritu máme u nás na obecnom úrade,” popisuje Bľandová. Meteorit spadol hlboko v lese, nevie sa ale presne kedy, no Lenartovu robí dobré meno po celom svete už viac ako dvesto rokov.

Kráľova studňa. “V blízkosti poľských hraníc sa v katastri našej obce nachádza miesto, ktorému hovoríme Kráľova studňa,” pokračuje vo výpočte lenartovských atrakcií starostka. V stredoveku cez Lenartov totiž viedla obchodná cesta z Poľska do Haliče na území dnešnej Ukrajiny. “Legenda hovorí, že na tomto mieste sa stretli traja králi, český, poľský a rakúsky. Bolo vtedy vraj veľké sucho, kone od smädu hrabali kopytami do zeme. A na tomto mieste začala vyvierať voda.” Studnička je tam stále a miesto slúži na stretávanie ľudí, Poliakov aj Slovákov. Miestne občianske združenie Kráľova studňa tam pred štyrmi rokmi postavilo rozhľadňu. “Dvakrát do roka sa tam konajú športové hry a ďalšie akcie. V okolí studne sú ruiny a hovorí sa, že tam býval hostinec, našli sa tam aj nejaké staré veci,” dodáva.

Bez dlhov. Dominantou obce je rotunda – kostol sv. Leonarda, ktorý sa začal stavať v roku 1820 a v regióne patrí medzi rarity. V obci je obchod, krčma a bar, zriadili tu obecnú posilňovňu a majú aj vlastnú knižnicu. Aktívni sú seniori zo skupiny Javorinka, dokonca tu funguje ešte aj Zväzarm. V obmedzenom rozsahu funguje poľnohospodárske družstvo, v obci sú aj dvaja samostatne hospodáriaci roľníci. Od 1. mája v Lenartove zriadili miestne komunitné centrum, o ktoré je veľký záujem. “Obec je ekonomicky v pluse, nemá žiadne dlhy. Podarilo sa nám zrekonštruovať materskú a základnú školu aj školský byt. V spolupráci so susedným Malcovom máme rozpracovaný projekt na kanalizáciu. Obzvlášť hrdá som na nový územný plán, ktorý sme schválili minulý rok. V rómskej osade plánujeme výstavbu nájomných bytov,” prezradila starostka.

Hliadky a mladí. Od októbra minulého roka dohliadajú na bezpečnosť a poriadok v obci aj v miestnej väčšinovej rómskej komunite rómske občianske hliadky. “V obci sa to ujalo, majú dobré meno, pochvaľujú si ich občania aj štátna polícia. Ich úlohou je hlavne zabezpečovať poriadok v osade. V porovnaní s obdobím, keď sme ich nemali, ustali drobné lúpeže, krádeže dreva, úrody aj záškoláctvo.” Obecný úrad cez rôzne projekty zamestnáva 59 ľudí. Minulý rok vydali knihu tradičných piesní, dvakrát do roka im vychádzajú aj noviny Lenartovčan. A čo obec trápi najviac? Okrem nezamestnanosti, pozemkov a bývania v rómskej osade aj odliv mladých z obce. “Radi by sme podchytili mladých ľudí, pretože nám utekajú. V obci je veľa opustených a prázdnych domov. Chystáme sa preto stavať aj obecné nájomné byty pre mladé rodiny,” dodáva Jana Bľandová

Mario Hudák


presovske_noviny_10.11.2015

Videné: 333 krát

Permanent link to this article: http://www.lenartov.sk/lenartov-ma-bohytu-historiu-a-planuje-aj-do-buducnosti-necakame-so-zalozenymi-rukami-tvrdi-starostka/Show Buttons
Hide Buttons